קרינת שמש חזקה היא אחד המאפיינים של ארץ ישראל, והחשיפה אליה עלולה להוביל להתפתחותם של גידולי עור שונים.

לכן אחת לתקופה מומלץ לבצע בדיקת נקודות חן אצל רופא עור מומחה. כיצד מתבצעת הבדיקה ומתי יש לבצע אותה? להלן כל הפרטים
החשיפה המתמדת לקרינת השמש החזקה מגדילה את הסיכון ואת השכיחות למחלות עור שונות ביניהן סרטן. אי לכך יש לבדוק באופן תדיר שומות ונקודות חן ובדרך זו לגלות נגעים שונים, להסיר אותם במידת הצורך ולמנוע את התפשטותו של סרטן העור. הבדיקה נקראת דרמטוסוקפיה והיא מתבצעת על ידי רופא עור מומלץ ובעזרתו של מכשור מתקדם.

מתי יש לבצע את הבדיקה?

בדיקת נקודות חן יש לבצע אחת לשנה. כשמחליטים לגשת לבדיקת נקודות חן מומלץ לוודא שפונים לרופא מקצועי ולו הציוד הנדרש לביצוע הבדיקה.

כמו כן מומלץ שיהיה זה רופא ולו ניסיון על מנת שיוכל לשלב התרשמות קלינית, לזהות נגעים חשודים אם ישנם ולהסיר אותם. זה המקום לציין שנקודות חן בעלות אחוז סיכון גבוה אינן בהכרח מתפתחות באזורים החשופים לשמש באופן קבוע ולכן על רופא העור לערוך בדיקה מקיפה גם באזורים מוסתרים כמו למשל מאחורי האוזניים או בין האצבעות.


כיצד מתנהלת הבדיקה?

במהלך הבדיקה הנבדק פושט את בגדיו ורופא העור בוחן את כל גופו על ידי מכשיר מיוחד שנקרא דרמטוסקופ.
בעזרת מכשיר זה הרופא יכול להבחין ולאבחן נקודות חן מחשידות, לצלם נקודות חן בודדות וכן לבצע מיפוי ממוחשב של כל נקודות החן שנתגלו בגוף.
בדרך זו יש לרופא גורם השוואה לבדיקה הבאה, כך הוא יוכל להבחין באם חל שינוי בנקודות החן שקיימות, אם הן גדלו או שינו צבע, מה שיכול להעיד על היותן מסוכנות ועל הצורך להסיר אותן.

סימנים מחשידים שצריכים להדליק נורה אדומה

בעזרת בדיקה תקופתית ניתן להכריע באם יש צורך לכרות נקודות חן נגועות. עם זאת לא פעם כשמחליטים לגשת לבדיקת נקודות חן עושים זאת לאחר ביצוע בדיקה עצמית אשר בה נתגלתה נקודת חן מחשידה ועולה הצורך המידי לבדוק אותה. בין הסימנים מהם מומלץ שלא להתעלם:

  • גירוד באזור נקודת החן
  • דימום מנקודת החן
  • גדילה מהירה או שינוי בנקודה קיימת
  • חוסר סימטריה
  • גבולות לא סדירים בין הנקודה לבין העור סביב
  • הופעת נקודות חן נוספות באזור
  • גוון שאינו אחיד
  • קוטר הגדול משישה מילימטרים

במידה ורוצים למנוע מחלות כמו סרטן העור, מומלץ לבצע בדיקה תקופתית ומעקב. מדובר בבדיקה פשוטה ונטולת כאבים או תופעות לוואי שבאפשרותה להקטין את הסיכונים לחלות ולהגדיל את הסיכויים לאיתור בעיות עור ובכך למגר אותן בזמן.